Strona główna » Poradnik » Wypożyczalnia samochodów » Pierwsze 10 minut po wypożyczeniu auta

Wskazówki dla wypożyczających samochód

Sprawdź warunki wypożyczenia aut

Wyjeżdżasz za granicę na wycieczkę lub urlop i zastanawiasz się jaki środek lokomocji wybrać? Niewątpliwie wypożyczenie samochodu sprawi, że nie będziesz ograniczony rozkładami jazdy pociągów czy autobusów i sam będziesz mógł decydować o tym, gdzie i kiedy się zatrzymasz. Samochód w podróży to wolność. Jednak wypożyczenie samochodu może przysporzyć wielu trudności jeszcze przed wyjazdem. Dotyczą one przede wszystkim znalezienia odpowiedniej oferty bądź ubezpieczenia. Poniżej kilka praktycznych wskazówek dla tych, którzy po raz pierwszy będą korzystać z wypożyczalni samochodu za granicą.

Wybór samochodu

Zastanówmy się, jakiego typu samochodu potrzebujemy? Czy wygodniejsze będzie małe, miejskie auto, którym dojedziemy w każde miejsce, czy może lepszy będzie samochód rodzinny, typu van lub kombi, mogący pomieścić rodzinę z dziećmi i dużą ilość bagaży? Jeśli chcemy zaoszczędzić, wybierzmy auto na gaz, zmniejszając koszty eksploatacyjne.

Inny ważny aspekt, przy wyborze samochodu, to skrzynia biegów. Niektórzy kierowcy nie potrafią obsługiwać skrzyni manualnej, inni nie wyobrażają sobie jazdy ze skrzynią automatyczną.

Ważne jest też wyposażenie dodatkowe, takie jak bagażnik dachowy, bagażnik rowerowy, system GPS, a nawet odpowiednie do pory roku i warunków atmosferycznych opony.

Rezerwacja samochodu

Na całym świecie istnieje kilka rozpoznawalnych marek wypożyczalni, które mają swoje oddziały w niemalże każdym większym mieście. Poza tymi znanymi firmami, niemalże w każdym miejscu znajdują się mniejsze, lokalne wypożyczalnie. Zanim więc zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź, czy w okolicy nie ma takich miejsc. Czasami zdarza się bowiem, że mniejsze wypożyczalnie mają też mniejsze ceny. Aby znaleźć idealną ofertę, zaglądaj na różnego rodzaju porównywarki ofert i wyszukiwarki wypożyczalni – jedną z najlepszych znajdziesz tutaj. Strona jest w całości w języku polskim, gdzie sprawdzisz i porównasz dokładnie oferty z kilku wypożyczalni jednocześnie. Możesz przeczytać dokładne warunki, cenę i wybrać taką ofertę, która spełni wszystkie twoje wymagania.

By zminimalizować koszty rezerwacji samochodu, korzystaj z różnych zniżek. Jeśli dobrze znasz język angielski, możesz zadzwonić do wypożyczalni i spróbować wynegocjować cenę. Być może znajdziesz ofertę, w której wykorzystasz kod promocyjny lub dostaniesz upust. Kod promocyjny możesz uzyskać na tzw. partnerskich stronach. Jak odnaleźć taki kupon? Wpisz w wyszukiwarkę nazwę firmy, którą wybrałeś oraz frazę „kupon promocyjny” lub „coupon code” i sprawdź, kto oferuje takie kupony oraz co musisz zrobić, aby zdobyć jeden z nich. Niektóre firmy współpracują z wypożyczalniami i dzięki programowi wzajemnych upustów można liczyć na dodatkową zniżkę lub negocjacje cen. Sprawdź, czy twój pracodawca nie należy do takiego programu. Upewnij się także czy dana firma akceptuje płatności kartą debetową, czy wymaga posiadania karty kredytowej. Często przy płatnościach system obsługujący wypożyczalnie wymaga karty kredytowej, a to dlatego, że za ewentualne szkody, powstałe w wyniku użytkowania samochodu, wypożyczalnia obciąża właściciela karty kredytowej. Ważne jest także, że przy płatnościach tego typu kartą naliczane są zazwyczaj dodatkowe koszty, za tzw. obsługę karty.

Jeśli do tej pory nie zapisałeś się do klubu członkowskiego jednej z wymienionych wyżej wypożyczalni, warto zrobić to przy okazji rezerwacji samochodu. Dołączając do programu lojalnościowego następnym razem możesz spodziewać się profitów, np. zniżki. Niektóre firmy oferują też system punktowy, polegający na tym, że za każdym razem na kartę lojalnościową naliczana jest liczba punktów uzyskanych za wypożyczenie, zaś po zebraniu konkretnej liczby można je wymienić na darmowe wypożyczenie lub prezenty oferowane przez firmę.

Zasady wypożyczenia samochodu

Jeżeli zdecydowałeś się na rezerwację samochodu przez Internet, bardzo dokładnie przeczytaj warunki wypożyczenia, zanim dokonasz ostatecznego potwierdzenia. Również dokonując rezerwacji przez telefon, nie zapomnij zapytać konsultanta o warunki. Upewnij się, że wszystko jest dla ciebie zrozumiałe, a jeśli nie, nie wstydź się zadawać pytań. Najlepiej przygotuj sobie ich listę, jeszcze zanim rozpoczniesz rozmowę z konsultantem. Ważne są kwestie ubezpieczenia oraz tego, kto będzie mógł prowadzić samochód, tzn. czy nie ma minimalnego lub maksymalnego wieku, uprawniającego kierowcę do wynajmu. Jeśli planujesz jeździć nie tylko na terenie jednego kraju, koniecznie zapytaj czy wypożyczalnia nie zakazuje wywożenia pojazdów poza granice.

Upewnij się także, że zanotowałeś numer rezerwacji, a jeśli chcesz, aby samochód został ci dostarczony na lotnisko, że podałeś obsłudze wypożyczalni dane lotu, tj. numer lotu oraz godzinę przylotu. Ułatwi im to odnalezienie właściwego klienta, ale przede wszystkim zaoszczędzi czas. Ponadto, w sytuacji, gdy lot zostanie opóźniony i spóźnisz się po odbiór samochodu nie z własnej winy, nie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami.

Koszty wynajęcia samochodu

Bądź ostrożny! Powinieneś wiedzieć, że koszty przedstawione w reklamach, szczególnie dużych billboardach przy drogach, to nie rzeczywiste koszty wynajmu pojazdu. Z reguły są to ceny uwzględniające jedynie wypożyczenie samochodu, bez ubezpieczenia, podatków i tzw. dodatkowych kosztów – opłaty paliwowej, limitu przebiegu, bądź dodatkowego wyposażenia. Poza tym, na reklamach często podawana jest tzw. średnia cena, która zmienia się również w zależności od pory roku. W ciepłych miesiącach, w okresie urlopów, czy świąt ceny będą na pewno wyższe.

Odbiór samochodu z wypożyczalni

Jeśli prosto z lotniska wybierasz się do hotelu, lepiej zrezygnuj z wypożyczenia samochodu od razu po przyjeździe. Pozwoli ci to nieco zaoszczędzić, gdy będziesz bowiem wypoczywał, wynajęty pojazd będzie stał na parkingu, a koszty wypożyczenia będą naliczane. Lepiej więc do hotelu dostać się taksówką, a samochód odebrać dopiero następnego dnia. Przeważnie bowiem wypożyczalnie samochodów naliczają koszty wynajmu co 24 godziny.

Zanim opuścisz miejsce, z którego będziesz odbierać auto, dokładnie je sprawdź. Zobacz, czy nie jest nigdzie uszkodzone, czy nie ma otarć lub pęknięć – zarówno na karoserii, jak i w środku. Wszystko, co cię zaniepokoi, zgłoś pracownikowi wypożyczalni. Nawet, gdy nie będzie to wymagane, żądaj spisania wszystkiego i dopilnuj, by na dokumencie znalazła się pieczątka firmy. To bardzo ważne, bo w razie zaniedbania możesz być posądzony o dokonanie deformacji, które samochód miał już w momencie wynajęcia go przez ciebie. W takiej zostaniesz obciążony kosztami naprawy. Sprawdź również, czy wszystkie światła działają, czy nie brakuje płynów oraz spisz stan licznika. Przyda ci się to szczególnie wtedy, gdy firma posiada limit przebiegu, ale również wówczas, gdy będziesz chciał sprawdzić, czy samochód jest prawidłowo serwisowany, a przez to bezpieczny. Zobacz również, gdzie znajduje się wlew paliwa i jak go otworzyć, gdzie znajduje się przycisk do otwierania maski oraz czy wszystkie wycieraczki są sprawne.

Może wydawać ci się to śmieszne, ale dokładnie zapamiętaj markę, model oraz kolor samochodu, który wypożyczasz. Przecież to zupełnie nowy samochód i gdy go zaparkujesz pośród innych pojazdów, np. przed galerią handlową, możesz mieć problem z odnalezieniem właściwego auta!

Zwrot samochodu do wypożyczalni

Najważniejsza rzecz, jaką musisz dokonać tuż przed oddaniem samochodu, to zatankowanie go. Przeważnie firmy wypożyczające żądają, aby samochód wrócił do nich z takim samym poziomem paliwa, z jakim go wynajmowałeś. Dla uniknięcia dodatkowych kosztów przy oddaniu, lepiej samemu zadbać o to, by stan paliwa w banku się zgadzał. Koszty, które naliczy wypożyczalnia będą bowiem podniesione o tzw. koszty operacyjne. Pamiętaj także, by nie tankować w pobliżu lotniska, jeżeli to właśnie tam zostawiasz samochód. Zazwyczaj bliska odległość od lotniska oznacza wyższe ceny paliwa. Lepiej zatankować wcześniej i zapłacić mniej.

Zwróć również uwagę na okres rozliczeniowy. Wypożyczając samochód na tydzień, a oddając go wcześniej, może się zdarzyć, że będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Nieliczne firmy nie stosują bowiem systemu 24 godzinnego, a tygodniowy i bez względu na to, czy zwrócisz auto po 6 czy 7 dniach, będziesz musiał pokryć całkowite koszty. Opłata ta ma zrekompensować firmie nieużyteczność samochodu, co w praktyce oznacza jeden dzień, kiedy samochód mógłby zostać wypożyczony komuś innemu, ale w rzeczywistości stoi w garażu. Oczywiście, w razie spóźnienia się z oddaniem auta w wyznaczonym terminie i o określonej godzinie również powinieneś się liczyć z naliczeniem dodatkowej opłaty. Zazwyczaj granica tolerancji wynosi 30 minut, ale najlepiej sprawdzić to jeszcze przed wypożyczeniem samochodu i ściśle przestrzegać tego czasu. W innym wypadku wypożyczalnia może policzyć ci z góry za kolejne 24 godziny użytkowania ich samochodu.

Przed opuszczeniem samochodu upewnij się jeszcze czy nie zostawiłeś w nim swoich osobistych rzeczy lub śmieci. Koniecznie zajrzyj do schowka, bo właśnie tam, pracownicy wypożyczalni, znajdują najwięcej pozostawionych przedmiotów, od okularów przeciwsłonecznych, nawet po telefony komórkowe.

Na koniec pamiętaj, aby w obecności pracownika sprawdzić samochód i w razie powstałych szkód sporządzić odpowiedni protokół, na którym nie zabraknie waszych podpisów. Sprawdź, czy wszystkie dodatkowe koszty, którymi cię obciążono są zgodne z regulaminem oraz czy wpłacony uprzednio depozyt zostanie ci zwrócony na konto, czy może „do ręki”.

 

Zobacz długoterminowy wynajem samochodów marek

Audi » BMW » Citreon » Fiat » Ford » Lexus » Mercedes » Nissan » Peugeot » Renault » Skoda » Toyota » Volvo » Volkswagen